18 فیلم، یک نخل طلا / بازی بزرگان در جشنواره کن شروع می‌شود

فرستاده شده: مه 13, 2014 توسط Admin در Cannes Film Festival 2014, Event, News, سینمای جهان
برچسب‌ها:, , ,

18 فیلم، یک نخل طلا / بازی بزرگان در جشنواره کن شروع می‌شود

cannes-2014

شصت و هفتمین دوره جشنواره فیلم کن چهارشنبه با اولین نمایش جهانی «گریس از موناکو» با بازی نیکول کیدمن در بخش خارج از مسابقه آغاز می‌شود.

بزرگ‌ترین رویداد سینمایی جهان در حالی شروع می‌شود که امسال هم تعدادی از چهره‌های پیشکسوت دنیای سینما در بخش مسابقه اصلی جشنواره با کارگردانان جوان رقابت می‌کنند.

فیلمسازان مطرح چون ژان-لوک گدار، مایک لی، کن لوچ، برادران داردن و دیوید کراننبرگ از جمله کسانی هستند که بخت دریافت جایزه نخل طلای این دوره جشنواره را دارند.

اولین نمایش جهانی «گریس از موناکو» به کارگردانی اولیویه دان کارگردان فرانسوی آغازگر جشنواره کن امسال است. نیکول کیدمن در این فیلم زندگی‌نامه‌ای نقش گریس کلی بازیگر هالیوود و بعدها پرنسس موناکو را بازی می‌کند.

خیلی‌ها منتظرند ببینند «گریس از موناکو» چه جور فیلمی از کار درآمده است. این پروژه در ماه‌های اخیر بسیار خبرساز بوده است. دان از یک سو با انتقادهای خانواده سلطنتی گریس کلی روبرو شد و از سوی دیگر درمورد نوع نگاه سینمایی به زندگی او با هاروی واینستین، پخش‌کننده فیلم در آمریکا اختلاف نظر پیدا کرد.

نسخه مورد تایید دان در کن به نمایش درمی‌آید، اما ظاهرا واینستین همچنان از نتیجه کار راضی نیست و می‌خواهد برای پسند تماشاگران آمریکایی، بخش‌های مربوط به دوران کاری کلی در هالیوود بیشتر شود.

فرزندان کلی – که بعید است در اولین نمایش جهانی «گریس از موناکو» در کن شرکت کنند – به استناد آنونس فیلم از آن انتقاد کرده‌اند و می‌گویند سازندگان فیلم برای رسیدن به اهداف تجاری تاریخ خانواده آن‌ها را تحریف کرده‌اند.

kidman-12

نیکول کیدمن در نمایی از فیلم «گریس از موناکو»

انتظار می‌رود تعداد زیادی از ستاره‌های سینما از مریل استریپ گرفته تا جان کیوساک، رابرت پاتینسن، ژولیت بینوش، تیم راث و کریستین استیوارت روی فرش قرمز این دوره جشنواره کن ظاهر شوند.

سوفیا لورن بازیگر ایتالیایی که دو جایزه اسکار در کارنامه دارد، مهمان افتخاری بخش کلاسیک‌های کن است. او هم در جلسه نمایش فیلم «ازدواج به سبک ایتالیایی»‌ (ویتوریو دسیکا، 1964) با بازی خودش و مارچلو ماسترویانی حضور دارد و هم در جلسه نمایش فیلم کوتاه 25 دقیقه‌ای «صدای انسانی» که پسرش ادواردو پونتی کارگردانی کرده است، فیلمی که اولین نقش‌آفرینی لورن 79 ساله پس از چهار سال است.

خیلی‌ها منتظرند ساخته‌های دو کانادایی را در جشنواره ببینند. رایان گاسلینگ بازیگر 33 ساله که سه سال پیش با فیلم «راندن» حضوری موفق در بخش مسابقه اصلی داشت، با اولین تجربه کارگردانی خود «رود گمشده» در بخش نوعی نگاه حضور دارد.

زاویه دولان کارگردان 25 ساله اهل کبک که پیش از این سه بار در کن حضور داشته، با فیلم جدیدش «مامان» بخت خود را برای دریافت جایزه نخل طلایی و دیگر جوایز بخش مسابقه اصلی امتحان می‌کند.

امسال 18 فیلم شانس دریافت جایزه برتر کن را دارند. جین کمپیون فیلمساز 59 نیوزیلندی – و تنها کارگردان زن که در تاریخ جشنواره کن جایزه نخل طلا گرفته –  رئیس داوران بخش مسابقه اصلی است و به همراه هشت داور دیگر شامل لیلا حاتمی بازیگر ایرانی برندگان جوایز بخش مسابقه اصلی را انتخاب می‌کند.

برگزارکنندگان جشنواره فیلم‌های این دوره را از میان حدود 1700 فیلم بلند داستانی انتخاب کردند.

کن لوچ فیلمساز بریتانیایی با «تالار جیمی» – که گفته می‌شود آخرین فیلم داستانی اوست – برای دوازدهمین بار در بخش مسابقه حضور دارد. لوچ 77 ساله در 1990 برای «دستور کار پنهان» و در 1993 برای «بارش سنگ‌ها» جایزه هیئت داوران کن را برد و در 2006 برای «باد بر مرغزار می‌وزد» جایزه نخل طلا را دریافت کرد. او سال 2012 هم با «سهم فرشتگان» جایزه هیئت داوران این جشنواره را برد.

ژان-لوک گدار چهره شاخص سینمای موج نو فرانسه یکی دیگر از فیلمسازانی است که بعید نیست امسال آخرین سال حضور او در کن باشد.

گدار 83 ساله با «خداحافظی با زبان» در بخش مسابقه اصلی حضور دارد. تی‌یری فرمو مدیر عامل جشنواره کن پیش از این گفته مشخص نیست خالق فیلم‌های «از‌نفس‌افتاده»، «تحقیر» و «آلفاویل» برای اولین نمایش فیلم سه‌بعدی‌اش به ریورا بیاید.

گدار آخرین بار سال 2010 «فیلم سوسیالیسم» را در جشنواره کن داشت، اما به دلایل نامشخص به کن نیامد. فرمو ماه پیش به شوخی گفت: «او قول داده به کن بیاید که البته اصلا نمی‌توان روی این قول حساب کرد!»

امسال از آمریکا دو فیلم «شکارچی روباه» ساخته بنت میلر و وسترن «The Homesman» به کارگردانی تامی لی جونز بازیگر برنده اسکار در بخش مسابقه اصلی جشنواره حضور دارند.

«شکارچی روباه» سومین فیلم میلر پس از «کاپوتی» و «مانیبال» و روایتی از قتل دیوید شولتز کشتی‌گیر برنده مدال طلای المپیک است. «The Homesman» دومین تجربه کارگردانی ستاره فیلم‌های «مردان سیاهپوش» پس از «سه مراسم تدفین ملیکادس استرادا» است که سال 2005 در کن برنده دو جایزه از جمله جایزه بهترین بازیگر مرد برای خود او شد. مریل استریپ و هیلاری سوانک در این فیلم بازی می‌کنند که داستانش در قرن نوزدهم روی می‌دهد.

لوک و ژان پی‌یر داردن برادران فیلمساز بلژیکی با فیلم «دو روز، یک شب» به کن بازمی‌گردند و امیدوارند برای سومین بار جایزه نخل طلا را به خانه ببرند. این دو برای فیلم‌های «رزتا» (1999) و «کودک» (2005) دو بار برنده  جایزه اصلی جشنواره شده‌اند. برادران داردن برای «سکوت لورنا» هم جایزه بهترین فیلمنامه را از کن گرفتند و برای «پسری با دوچرخه» جایزه بزرگ هیئت داوران را بردند. ماریون کوتیار در فیلم جدید برادران داردن بازی می‌کند.

دیوید کراننبرگ کارگردان مولف کانادایی با «نقشه ستارگان» برای پنجمین بار (پس از «تصادف»، «عنکبوت»، «سابقه خشونت» و «کاسموپلیس») در بخش مسابقه کن حضور خواهد داشت. کراننبرگ در فیلم جدیدش برای دومین بار پیاپی با رابرت پاتینسن ستاره سری فیلم‌های «گرگ و میش» همکاری کرده است.

مایک لی فیلمساز پیشکسوت بریتانیایی با «آقای ترنر» برای چهارمین بار در بخش مسابقه کن رقابت می‌کند. او در 1996 برای «رازها و دروغ‌ها» جایزه نخل طلا را برد و سال 1993 برای «برهنه» برنده جایزه بهترین کارگردان جشنواره کن شد.

فیلمسازان فرانسوی حضوری قوی در بخش مسابقه اصلی جشنواره دارند. بجز گدار، سه فیلمساز فرانسوی دیگر شامل اولیویه آسایاس («ابرهای سیلس ماریا»)، برتران بونلو («سینت لورن») و میشل هازاناویسیوس («جستجو»)، شانس دریافت جایزه نخل طلا را دارند.

آتوم اگویان فیلمساز کانادایی ارمنی‌تبار نیز با فیلم «اسیر» رقابت می‌کند. رایان رینولدز، اسکات اسپیدمن و روساریو داوسن در این تریلر بازی می‌کنند که داستانش درباره یک آدم‌ربایی است. «اسیر» ششمین فیلم اگویان است که در بخش مسابقه کن نمایش داده می‌شود. او در 1997 برای فیلم «آینده خوشایند» برنده جایزه بزرگ جشنواره شد.

از آسیا فیلم «Still the Water» به کارگردانی نائومی کاواسه و از آفریقا فیلم «Timbuktu» ساخته عبدالرحمان سیساکو در بخش مسابقه اصلی حضور دارند.

آلیس رورواچر کارگردان ایتالیایی («La Meraviglie»)، آندری زویاگینتسف کارگردان روس («لویاتان»)، نوری بیلگه جیلان کارگردان ترکیه‌ای («خواب زمستانی») و دامین زیفرون کارگردان آرژانتینی («قصه‌های پرهیجان»)، دیگر فیلمسازانی هستند که بخت دریافت جایزه نخل طلا را دارند.

«بازگشت به خانه» تازه‌ترین ساخته ژانگ ییمو کارگردان چینی در بخش خارج از مسابقه نمایش داده می‌شود و انیمیشن «چگونه اژدهای خود را تربیت کنید 2» تولید شرکت دریم‌ورکس انیمیشن نیز به مناسبت بیستمین سال فعالیت این شرکت در این بخش روی پرده می‌رود.

تازه‌ترین ساخته‌ جان بورمن کارگردان کهنه‌کار بریتانیایی که انتظار می‌رفت در بخش مسابقه اصلی جشنواره باشد، در عوض به بخش جنبی دو هفته کارگردانان راه پیدا کرده‌ است. بورمن که در بخش مسابقه اصلی دو بار برنده جایزه بهترین کارگردان شده با «ملکه و کشور» به کن بازمی‌گردد. این فیلم دنباله فیلم نامزد اسکار «امید و افتخار» به کارگردانی اوست.

عباس کیارستمی رئیس داوران بخش سینه‌فونداسیون و فیلم‌های کوتاه جشنواره است.

شصت و هفتمین دوره جشنواره فیلم کن  14 تا 25 مه (24 اردیبهشت تا 4 خرداد) برگزار می‌شود.

خبرآنلاین

دیدگاه‌ها
 1. زینب می‌گوید:

  خیلی ممنون خبر کامل وخوبی بود

  دوست داشتن

 2. angliver می‌گوید:

  بسی آگاهمون کردین…ممنون…

  دوست داشتن

 3. آن شرلی می‌گوید:

  سپاس از این پست …
  مارچلو ماسترویانی ❤

  دوست داشتن

 4. سوزی می‌گوید:

  نیکول کیدمن تنها ستاره همیشه درخشان هالیوود

  دوست داشتن

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s